MÉHÉSZET

MÉHÉSZET

propolisz

propolisz

Kevesen tudják, hogy a méhek különleges csapata készíti a természetben fellelhető egyik legjobb antibiotikumot is, az úgy nevezett Propoliszt, közismertebb magyar elnevezéssel a méhszurkot. Ezt a sárgás, vörösesbarna színű, gyantás, ragacsos anyagot a méhek egy „külön erre a célra szakosodott” csapata gyűjti a növények mézgás anyagából, fák rügyeinek ragadós váladékából, fiatal ágairól,  és levélnyeleiből. Ezeket tápanyagokban gazdag nedveket csak napos, meleg időben, délelőtt 10 és délután 2 óra között gyűjtik. A hazaszállított nedveket átalakítják, majd a kaptár belső higiéniájának védelmére, a betolakodó  kórokozók elpusztítására  használják.


A népi gyógyászat ősidők óta természetes egészségmegőrző anyagként használja a propoliszt. Az utóbbi évtizedekben azonban egyre több tudományos intézetben foglalkoztak eme természetes gyógyszer kémiai összetételének felderítésével, a betegségek elleni hatásának vizsgálatával. A vizsgálatok bebizonyították, hogy a Propolisz az egyik legerősebb természetes antibiotikum, melynek nincsenek mellékhatásai, s a többi antibiotikum esetében tapasztalt káros hozzászokás lehetősége sem áll fenn.

A Propolisz magas flavonoid tartalmánál fogva több, mint 40 féle gyógyhatással bír. Néhány ezek közül:


  • A propolisz rendszeres fogyasztásácal nagyban növelhetjük szervezetünk ellenálló képességét, erősíthetjük nyirok rendszerünket.

  • A propolisz baktérium-, vírus-, gomba-, és parazitaölő hatásának köszönhetően a legtöbb és legsikeresebb gyógyulást az enyhe fertőzésekket követő gyulladásos megbetegedéseknél tapasztalták.

  • A felső légúti hurutok (bronchitis, tüdőgyulladás, bronchiális asztma, torokgyulladás, stb), gyomor és bélgyulladások, valamint a húgy- és ivarrendszeri gyulladások kezelésekor használják.

  • Gyakran ajánlják a tiszta, természetes propolisz tabletta szedését a vírusos gyomorbetegségeknél, gyomor és nyombélfekélynél, valamint a bélgombák esetében is, hiszen igen gyorsan felszívódik és konnyedén bejut a sérült szövetekbe.

  • Sikerrel alkalmazzák a reumatikus fájdalmak kezelésekor a propoliszt.

  • A fogíny és száj nyálkahártya betegségek (fogínygyulladás, fogágybetegség, afta, foglazulás, fogmedergyulladás, fogínysorvadás), a gombás szájüreg betegséek, valamint a török és gégegyulladás egyik leghatékonyabb ellenszere.

  • Propolisz a nőgyógyászatban: Nőgyógyászok ajánlják a menstruációs görcsök, a hüvelyi fertőzések megszűntetésére.

  • Kiváló mikrobaölő hatásánál fogva óriási segítséget jelent KÜLSŐLEG a gombás fertőzések, ekcéma, tályogok, pörsenések, felfekvések, valamint a sömör kezelésekor.

  • Sikerrel alkalmazzák a baleseti sebek, égési sérülések, napégések kezelésekor.

  • A gennyes pattanások, miteszerek és szőrtüszőgyulladások hatásos ellenszere.

  • Kiváló vérzéscsillapító a méhszurok.

Figyelem!
A Propolisz az arra érzékeny személyeknél allergiás reakciót válthat ki. Első fogyasztása előtt érdemes allergiatesztet végezni: kevés propoliszt néhány csepp vízzel összekeverni, majd azt a csukló belső részére kenni. Amennyiben a bőrfelület kipirosodik, biztosan tudhatjuk, hogy

-Mi a propolisz és honnan származik?

A propolisz illatos, balzsamszerû anyag, melyet a fák rügyeirõl gyûjtenek a méhek. Maguk a méhek a kaptár belsõ részein használják fertõtlenítésre,ragasztásra,rések eltömítésére.Természetes vegyülék, 50 – 60 %-ban gyantaféléket, és balzsamokat, 10 – 30 % - ban viaszt, 8 – 10 %-ban illóolajokat, 5 %-ban virágport és kisebb mennyiségben még számos ismert és ismeretlen anyagot tartalmaz.
A biológiai és farmakológiai vizsgálatok szerint pusztító hatással van többféle baktériumra. Bizonyos mérgeket semlegesít, regenerációs - dermoplasztikus-, bostimuláns hatása van. A kokainnál háromszor, a novokainnál ötször jobb fájdalomcsillapító.
Mikróbapusztító hatását fel lehet használni a fertõzések, gyulladások megelõzésében.

-A propoliszos termékek
Elsõsorban a propoliszos tinktúra legfõbb tulajdonsága, hogy a szervezet immunrendszerét erõsíti, szükség esetén azt egészíti ki, vagy egyes funkcióknál azt helyettesíti. Gyerekeknél és idõseknél a legfontosabb hogy, egyensúlyt tart fenn, s az egészséges állapotot igyekszik visszaállítani és azt megtartani. Óriási elõnye a gyógyszerekkel szemben az, hogy nem függeszti fel a szervezet természetes védekezõ rendszerét. Aktivizálja a gamma globulint .
A flavonoidák – mint túlsúlyban lévõ elemek – nem kevesebb, mint 41 féle gyógyhatással rendelkeznek. Fontos a vizelethajtó-, epekiválasztást serkentõ-, ösztrogén – és belsõ kiválasztású mirigyekre (csecsemõ-, pajzs-, hasnyál-, mellékvese mirigyek) gyakorolt hatásuk. Ezen felül baktérium-, vírus-, parazita- és alvadásellenes hatásuk is számottevõ.
A hazai propolisz gyógyhatását a Szegedi Orvostudományi Egyetemen vizsgálták és igazolták baktérium-, gombaellenes-, gyulladáscsökkentõ – és helyi-érzéstelenítõ hatását. Hajszálér –ellenállást növelõ és regeneráló hatása felülmúlja a Venoruton - kenõcsét.

A propolisz tinktúra:
A legjobb eredménnyel alkalmazható: baktérium okozta fertõzéseknél, krónikus bakteriális fertõzések gyógyításánál, így pl.:
Légúti fertõzések, nátha, garat-, mandula- és középfülgyulladásnál, epe-, vese-, húgy -utak gyulladásos panaszainál, hepatítisz, májgyulladás, prosztatagyulladás, szívizomgyulladás esetén. A propolisz görcsoldó, vizelethajtó, helyi érzéstelenítõ hatása segíti a szervezet gyors gyógyulását.

A hajszálér rendszerre kifejtett hatása miatt a propolisz tinktúra igen eredményesen alkalmazható törés, zúzódás, lábszárfekély, felfekvés okozta sebek kezelésére, visszérgyulladás kezelésére, mélyvénás trombózis okozta fájdalmak kezelésére, csontszövet, porcszövet, regenerálására.. Értágító hatása miatt alkalmazható magas-vérnyomásos betegek kezelésére, helyi jellegû érszûkület kezelésére, szívpanaszok enyhítésére, a keringés javítására.

Gyulladáscsökkentõ, és helyi érzéstelenítõ hatása miatt igen jó eredménnyel alkalmazható izületi fájdalmak enyhítésére, reumás izületi gyulladások kezelésére, kar, váll, hát, gerinctáji fájdalmak enyhítésére, lumbágó, lábfájdalom csökkentésére. Kezelésre az izmok vérellátása nõ, csökken a fáradékonyság, az izomláz.

Gombaellenes hatása révén jól alkalmazható szájpenész, Candida – gombák okozta fehér hüvelyfolyás ellen, és a hajlatok , kéz, láb, köröm gombásodása estén.

Jó nyugtató hatású. Ideges fejfájás, klimax okozta fejfájás, fülzúgás, egyensúly zavarok , idegkimerülés, álmatlanság esetén is hatásos.

Fogfájás, fogínygyulladás, esetén is jó hatású, valamint foggyökér regenerálását segítõ hatása is van.

Idõs emberek roborálására alkalmas, különösen olyan esetekben, amikor a szervezet nagyfokú legyengülése áll fenn.

Alkohol, nikotin okozta mérgezés esetén méregteleníti a szervezetet.

A legkülönbözõbb bõrbetegségek esetén jó hatást fejt ki: égés, fagyás, allergia, ekcéma, gombák, baktériumok okozta fertõzések, sebek kezelésére, lábszárfekély-, pattanás kéz-, láb-, köröm gombafertõzéseknél, viszketés esetén, tyúkszem –fájdalom esetén stb.

Hogyan használjuk - néhány fontosabb esetben – a propolisz tinktúrát? :

Légúti fertõzéseknél, májgyulladás, torokfájás, meghûlés stb.: 30 csepp 1 dl meleg teában feloldva, naponta többször garganizáljunk vele, majd lenyeljük, vagy mokkacukorra csepegtetve kell azt megenni.
Lázas megbetegedéseknél: Napi 30 csepp ( egy mokkás kanálnyi kb. 30 csepp.)
Fogfájás, íngyulladás: Tinktúrás vattával ecseteljük a fogínyt vagy fogat. Lehet propolisz tinktúra sprayt is használni.
Gyomor- és nyombélfekély: Reggel éhgyomorra 30 csepp tinktúrát 1 dl meleg tejben megisszuk, este vacsora elõtt.
Gyomorfájás, hasmenés: 1 dl meleg vízben 30 csepp.
Epe, vese, májgyulladás és húgy utak fertõzése: 2x30 csepp meleg teával, naponta. Minden 2. héten szünetet tartunk.
Vastag-bél gyulladásra kiváló, napi 3x30 csepp, citromos teával.
Magas vérnyomás: Naponta, lefekvés elõtt 30 csepp a gyógyulásig, idõsebb korban napi 2x30 csepp.
Daganatos megbetegedéseknél: Reggel, éhgyomorra 30 csepp, kamilla teával.
Klimax bekövetkezésekor: Napi 2x30 csepp.
Prosztatagyulladás: 3x30 csepp 1 dl meleg vízben, vagy teában.
Idegkimerültségre, egyéb idegpanaszokra igen jó hatással van napi 3x30 csepp pl. teával.
Bõrbetegségeknél, fõleg nyított ekcémánál, pikkelysömörnél, külsõ sebeknél égéseknél, pattanásnál, fekélyeknél, érszûkületnél, felfekvés okozta sebeknél tyúkszemnél, sömörnél stb… a beteg felületet megtisztítjuk, majd naponta többször beecseteljük. (Allergiás tünetek elõfordulhatnak.) Ajánlott belsõleg is fogyasztani a jobb hatás érdekében pl. napi 2x30 cseppet.
A propolisz tinktúra gátolja a rosszindulatú daganatok növekedését. Gyógyítja a rákos képzõdményeket testfelületen. Alkalmazása: Este lemossuk és tinktúrával bekenjük. Ezen kívül reggel és este éhgyomorra 2x1 kávéskanálnyi tinktúrát megiszunk citromos teával.
Izületi, reumás gyulladásnál, kar-, kéz-, láb-, gerinctáji fájdalmak, visszérgyulladás, mélyvénás trombózis esetén alkalmazható a propolisz tinktúra bedörzsölve, de kedvezõbb hatást mutat propolisz kenõcs formájában.
Ittas embert kijózanít 1 mokkáskanálnyi tinktúra 1 dl hideg vízben.
Koszorúér meszesedés, érelmeszesedés, érszûkület esetén napi 3x30 csepp

A tinktúra minden olyan problémánál kipróbálható, ahol egyéb természetes gyógyszerek nem értek el hatást, vagy nem kielégítõen.

A propolisz tinktúra fogyasztása:

Általános javallat felnõtteknek napi 3x1, vagy 2x1,5 mokkás kanállal
Reggel, délben evés elõtt, este lefekvés elõtt pár órával
Gyerekeknek - 1 éves kortól - pl. mokkacukorral - naponta legalább annyi csepp, ahány kg a gyerek testsúlya.
Mivel a propolisz tinktúra tömény állapotban van, így belsõleg csak hígítva fogyasztható.
Külsõleg tömény állapotban használjuk. Legegyszerûbb teával, vízzel fogyasztani, de lehet mokkacukorra, vagy kekszre csepegtetve is. (Ebben az esetben nyál hígítja meg) Folyamatos használat esetén minden üveg elfogyasztása után ajánlott legalább 1 hét szünet. Tapasztalatom szerint ahányadik üveg fogyott el, annyi hét szünetet kell tartani a következõkig. Gyermekeknél hetente ajánlott szünetet tartani.
Kedvezõ hatása van cukorbetegeknél is, de õk nem fogyaszthatják mézzel, vagy cukorral, csak teával, stb.
A gyógyulás, ill. az állandó egészséges állapot fenntartása érdekében rövidebb-hosszabb kúrát kell végezni. Általában egy felnõttnek egy kondicionáló kúrához elegendõ 2 dl tinktúra elfogyasztása kb. 7 – 8 hét alatt.
Kisebb betegségeknél, egyensúly zavaroknál, fertõzéseknél 3- 4 üveg tinktúrát kell fogyasztani.,
Hosszan tartó betegségeknél, elváltozásoknál vagy esetben, amikor a betegség nem gyógyítható, csak nagymértékben csökkenthetõ a káros folyamat, akkor hosszabb kúra folytatható. Ilyen betegségek pl. ér-elmeszesedés, csontmeszesedés, érszûkület, régóta meglévõ izületi – és reumatikus bántalmak, nehezen gyógyítható daganatos megbetegedések, a szervezet nagymértékû legyöngülése, stb…
A tinktúra kesernyés ízû, folyadék hatására fehéres színûvé válik.
A propolisz készítmények nem csodaszerek, de
Rendszeres fogyasztás esetén csodával határos eredményeket ill. gyógyulást lehet elérni, olyan esetekben is, ahol a hagyományos gyógyszerek esetleg évek óta nem megfelelõ hatást értek el.
Különösen feltûnõ a szervezet regeneráló képessége (pl. a fejlõdésben elmaradt gyermekek, egyéb legyengült szervezetek esetében.
Fogyasztás esetén már 4 – 5. napon érezteti kedvezõ hatását. Több esetben azonban csak ennél késõbb,, így fogyasztását tovább kell folytatni. Torokgyulladásnál, külsõ sebeknél stb viszont szinte azonnal hat.
Csökkenti a gyomorsavat, ezért szükség esetén ajánlott limonádéval, vagy citromos teával együtt fogyasztani. (Dr. Szalay )
Távhatása nagyon jelentõs. A vérrendszer segítségével gyulladást gátol.(pl. agyhártya, vese, máj, egyéb agyi betegségek stb.)
Erõs fájdalomcsillapító hatása van. Receptorokra 2 percen belül, idegburkon át 10 percen belül hat.
Különbözõ izületi gyulladásoknál, daganatoknál használható a tinktúra. Bedörzsöljük a betek felületet,, naponta többször, éjszakára be is lehet kötni a bedörzsölt helyet.
Borogatáshoz 3 rész tinktúra, egy rész víz keveréket kell használni.(Dr. Szalay e. a.)
Gégebajokra gyógyító hatása van (Dorosenko, 1975.)
Ellentétben a gyógyszerekkel – a tinktúra folyamatosan hosszabb ideig is szedhetõ, káros mellékhatás nincs (Donadu, 1980.) a szervezetben nem halmozódik fel. Ez tehát azt jelenti, hogy éveken keresztül is szedhetõ egy napi beállított kisebb mennyiséggel. (pl. 2x1 mokkás kanállal naponta)
Allergia esetén fellépõ tünetek:

Kis hegyes, viszketõ pattanások a bõrfelületen, a szemhéj piros lesz, az orr alsó része kipirosodik és viszket, nehéz légzés, ritkább esetben erõs vérnyomás csökkenés. Ha újbóli fogyasztásnál ismét jelentkeznének a tünetek, akkor nem ajánlott a propolisz alkalmazása.
Huzamosabb belsõ kezelés esetén aluszékonyság, nehéz légzés, vese probléma lehetséges. Ilyen esetben orvosi ellenõrzés szükséges.

Fogyasztani tilos:

Pajzsmirigy- túltengésben szenvedõknek, propoliszra allergiásoknak. Alacsony vérnyomásban szenvedõk kúraszerûen ne szedjék, mivel csökkenti a vérnyomást.(A kávé fogyasztása általában viszont ellensúlyozza a vérnyomás csökkenését.)
A nyers propoliszt a molyok megtámadják, erjedhet, barnulhat, ezért ajánlott hûtõszekrényben tartani.


A természetes gyógyhatású anyagok - így a méhészeti termékek – sem helyettesíthetik az orvosi kezeléseket.
Kedvezõ eredményeket lehet azonban elérni gyógyhatásuk miatt részben a megelõzésben, részben az orvosi kezelések hatásosságának növelésében.
A tapasztalatok alapján reménytelennek tûnõ esetekben is sokszor meglepõ javulást eredményeznek.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 23
Heti: 42
Havi: 472
Össz.: 159 766

Látogatottság növelés
Oldal: A PROPOLISZ
MÉHÉSZET - © 2008 - 2024 - ferencmeheszet.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »